Skip to content

711 6th StUnion City, NJ 07087

Built 1964

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 12, 2021

Property Information

Block21
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-2U-D-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,912
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$241,000
33%
Improvement Value:$492,100
67%
Total Assessment$733,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,346+12.0%
2024$10,130+4.3%
2023$9,711+38.1%
2022$7,031+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 9018, Page 845

Property Sale

Sale
$444,000

From:

To:

Sq Ft2,830DeedBook 8917, Page 249NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded6/27/2013

Property Built

Built

Year Built: 1964