Skip to content

148 37th St(Unit C1205)Union City, NJ 07087

Built 1933

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Nov 12, 2010

Property Information

Block223
Lot1
QualifierC1205
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description2BR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage976
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$168,300
47%
Improvement Value:$186,400
53%
Total Assessment$354,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,538+21.5%
2024$4,559+4.1%
2023$4,379+0.0%
2022$4,379
Property History

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 8772, Page 985

Property Built

Built

Year Built: 1933