Skip to content

150 37th St(Unit C2205)Union City, NJ 07087

Built 1933

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 5, 2023

Property Information

Block223
Lot1
QualifierC2205
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description2BR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,176
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$202,800
48%
Improvement Value:$217,800
52%
Total Assessment$420,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,579+22.1%
2024$5,389+4.1%
2023$5,177+0.0%
2022$5,177
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

Sq Ft1,176DeedBook 9754, Page 434NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded6/21/2023

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 9132, Page 512

Property Built

Built

Year Built: 1933