Skip to content

135 38th St(Unit C0902)Union City, NJ 07087

Built 2007

Owner
---
Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
May 14, 2025

Property Information

Block223
Lot26
QualifierC0902
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page?

Building Details

Building Class19
DescriptionPS#3
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage954
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$156,700
38%
Improvement Value:$254,100
62%
Total Assessment$410,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,179-22.2%
2024$9,226+4.1%
2023$8,862+0.0%
2022$8,862
Property History

Property Sale

Sale
$475,000
Sq Ft954DeedBook 9929, Page 310Recorded9/12/2025

Property Sale

Sale
$327,500
DeedBook 8656, Page 484

Property Built

Built

Year Built: 2007