Skip to content

135 38th St(Unit C0903)Union City, NJ 07087

Built 2007

Last Sale Price
$310,317
Last Sale Date
Dec 20, 2007

Property Information

Block223
Lot26
QualifierC0903
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page?

Building Details

Building Class19
DescriptionPS 24 & 25
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage954
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,700
37%
Improvement Value:$266,600
63%
Total Assessment$423,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,410-19.7%
2024$9,226+4.1%
2023$8,862+0.0%
2022$8,862
Property History

Property Sale

Sale
$310,317
DeedBook 8412, Page 173

Property Built

Built

Year Built: 2007