Skip to content

135 38th St(Unit C1002)Union City, NJ 07087

Built 2007

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Oct 31, 2023

Property Information

Block223
Lot26
QualifierC1002
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page?

Building Details

Building Class19
DescriptionPS#29
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage954
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$136,500
39%
Improvement Value:$211,400
61%
Total Assessment$347,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,078-5.0%
2024$6,396-22.9%
2023$8,301+0.0%
2022$8,301
Property History

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

Sq Ft954DeedBook 9792, Page 620NU CodePost-appeal (29)Recorded12/24/2023

Property Sale

Sale
$264,000
DeedBook 9295, Page 377

Property Built

Built

Year Built: 2007