Skip to content

140 37th StUnion City, NJ 07087

Built 2008

Last Sale Price
$1,220,000
Last Sale Date
Jun 30, 2022

Property Information

Block223
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description3S-3U-NH
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,138
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$319,800
24%
Improvement Value:$1,002,100
76%
Total Assessment$1,321,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,790-13.9%
2024$24,133-9.6%
2023$26,682+1.2%
2022$26,379+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$1,220,000

From:

To:

Sq Ft1,138DeedBook 9696, Page 951Recorded9/20/2022

Property Sale

Sale
$820,000

From:

To:

Sq Ft4,769DeedBook 8755, Page 512Recorded9/30/2010

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$336,600
DeedBook 7669, Page 249

Property Sale

Sale
$336,600

From:

To:

Sq Ft1,108DeedBook 7669, Page 249Recorded9/19/2005

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

Sq Ft1,108DeedBook 7314, Page 315Recorded7/6/2004

Property Sale

Sale
$141,000
DeedBook 5818, Page 247