Skip to content

517 40th StUnion City, NJ 07087

Built 1893

Last Sale Price
$163,000
Last Sale Date
Apr 14, 1999

Property Information

Block229
Lot38
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-3U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,816
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$297,500
43%
Improvement Value:$394,300
57%
Total Assessment$691,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,820-8.9%
2024$11,874+0.5%
2023$11,816+1.2%
2022$11,682+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$163,000
DeedBook 5423, Page 215

Property Built

Built

Year Built: 1893