Skip to content

540 39th StUnion City, NJ 07087

Built 1911
Commercial

Last Sale Price
$1,032,500
Last Sale Date
Apr 27, 2017

Property Information

Block229
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description4&5B-FACTORY-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.86

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$4,909,400
35%
Improvement Value:$9,110,400
65%
Total Assessment$14,019,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$242,160+142.3%
2024$99,944+4.1%
2023$96,005+1.2%
2022$94,913+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$1,032,500

From:

To:

DeedBook 9203, Page 144Recorded5/24/2017

Property Sale

Sale
$5,300,000

From:

To:

DeedBook 9128, Page 718NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded7/1/2016

Property Sale

SaleMulti
$665,000
DeedBook 4778, Page 234

Property Built

Built

Year Built: 1911