Skip to content

500 Central Ave(Unit C0003)Union City, NJ 07087

Built 1963
Commercial

Last Sale Price
$86,000
Last Sale Date
Mar 21, 2019

Property Information

Block22
Lot1.01
QualifierC0003

ZoningRMF
Sq Footage410
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,000
33%
Improvement Value:$162,800
67%
Total Assessment$244,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,398+228.8%
2024$1,338+4.1%
2023$1,285+0.0%
2022$1,285
Property History

Property Sale

Sale
$86,000
DeedBook 9392, Page 916

Property Built

Built

Year Built: 1963