Skip to content

500 Central Ave(Unit C0204)Union City, NJ 07087

Built 1963

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Apr 12, 2024

Property Information

Block22
Lot1.01
QualifierC0204
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page?

Building Details

Building Class39
Description1BR/1BA
Dwellings1
ZoningRMF
Sq Footage766
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,400
46%
Improvement Value:$158,200
54%
Total Assessment$293,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,457-39.1%
2024$7,317+4.3%
2023$7,014+341.4%
2022$1,589+2.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft766DeedBook 9817, Page 866Recorded4/24/2024

Property Sale

Sale
$227,000

From:

To:

Sq Ft766DeedBook 9076, Page 165NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded11/5/2015

Property Sale

Sale
$12,446

From:

To:

Sq Ft766DeedBook 8906, Page 892NU CodePost-appeal (29)Recorded5/3/2013

Property Built

Built

Year Built: 1963