Skip to content

200 39th StUnion City, NJ 07087

Built 1908
Commercial

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Dec 16, 2014

Property Information

Block232
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3F-C-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,463
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,000
29%
Improvement Value:$422,900
71%
Total Assessment$597,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,434-30.7%
2024$15,053+4.1%
2023$14,460+1.2%
2022$14,295+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$510,000

From:

To:

DeedBook 9022, Page 51NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded2/10/2015

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

DeedBook 8685, Page 530Recorded9/4/2009

Property Built

Built

Year Built: 1908