Skip to content

708 West StUnion City, NJ 07087

Built 1910
Commercial

Last Sale Price
$520,000
Last Sale Date
Oct 2, 2019

Property Information

Block35
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2F-C-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,554
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$325,000
61%
Improvement Value:$208,400
39%
Total Assessment$533,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,310-25.2%
2024$12,455+4.1%
2023$11,964+1.2%
2022$11,828+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$520,000

From:

To:

Sq Ft2,554DeedBook 9443, Page 404Recorded10/18/2019

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 5079, Page 266

Property Built

Built

Year Built: 1910