Skip to content

135-37 40th St(Unit C0303)Union City, NJ 07087

Built 1923

Last Sale Price
$314,285
Last Sale Date
Oct 26, 2000

Property Information

Block233
Lot22
QualifierC0303
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description1BR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage533
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,900
47%
Improvement Value:$88,400
53%
Total Assessment$168,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,931+27.9%
2024$2,291+4.1%
2023$2,201+0.0%
2022$2,201
Property History

Property Sale

Sale
$314,285
DeedBook 5711, Page 82

Property Built

Built

Year Built: 1923