Skip to content

201 45th St(Unit C0501)Union City, NJ 07087

Built 1925

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Sep 13, 2024

Property Information

Block258
Lot13
QualifierC0501
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description1BR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage525
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,800
50%
Improvement Value:$106,600
50%
Total Assessment$212,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,384+74.0%
2024$1,945+8.1%
2023$1,800+0.0%
2022$1,800
Property History

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft525DeedBook 9852, Page 615NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded10/4/2024

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 9416, Page 650

Property Built

Built

Year Built: 1925