Skip to content

4015 New York AveUnion City, NJ 07087

Built 1908
Commercial

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Oct 10, 2019

Property Information

Block235
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1F-OFF-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$448,000
89%
Improvement Value:$55,400
11%
Total Assessment$503,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,850-11.9%
2024$10,048+4.1%
2023$9,652+1.2%
2022$9,542+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

DeedBook 9275, Page 610Recorded1/24/2018

Property Built

Built

Year Built: 1908