Skip to content

128 40th StUnion City, NJ 07087

Built 1910

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Nov 30, 2022

Property Information

Block238
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1F-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage930
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$276,800
62%
Improvement Value:$169,600
38%
Total Assessment$446,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,817-3.5%
2024$8,099+8.3%
2023$7,476+1.2%
2022$7,386+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1910