Skip to content

136 40th StUnion City, NJ 07087

Apartment

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Dec 27, 2023

Property Information

Block238
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3F-6U-UG-H
Dwellings6
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$360,000
55%
Improvement Value:$292,600
45%
Total Assessment$652,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,964-7.7%
2024$11,874+4.3%
2023$11,382+1.2%
2022$11,250+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$700,000

From:

To:

DeedBook 9795, Page 914Recorded1/14/2024