Skip to content

126 40th StUnion City, NJ 07087

Built 1700

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 7, 2022

Property Information

Block238
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-3U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$276,800
44%
Improvement Value:$348,500
56%
Total Assessment$625,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,781-19.0%
2024$12,081+0.5%
2023$12,023+1.2%
2022$11,886+6.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$459,000

From:

To:

DeedBook 9477, Page 617Recorded3/10/2020

Property Built

Built

Year Built: 1700