Skip to content

511-13 6th StUnion City, NJ 07087

Built 1873

Last Sale Price
$531,000
Last Sale Date
Nov 2, 2021

Property Information

Block23
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-2U-NH
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,647
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$284,100
53%
Improvement Value:$252,200
47%
Total Assessment$536,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,698-2.2%
2024$9,918+4.1%
2023$9,527+1.2%
2022$9,418+2.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$531,000

From:

To:

Sq Ft1,647DeedBook 9618, Page 109Recorded11/27/2021

Property Sale

Sale
$155,000

From:

To:

Sq Ft1,647DeedBook 8813, Page 452Recorded10/4/2011

Property Sale

Sale
$181,000

From:

To:

Sq Ft1,647DeedBook 6044, Page 280Recorded9/12/2002

Property Built

Built

Year Built: 1873