Skip to content

727 11th StUnion City, NJ 07087

Built 1883

Last Sale Price
$567,000
Last Sale Date
Aug 13, 2021

Property Information

Block45
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,496
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$307,500
50%
Improvement Value:$311,300
50%
Total Assessment$618,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,911-5.4%
2024$11,532+20.1%
2023$9,601+11.1%
2022$8,640+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$567,000

From:

To:

Sq Ft1,496DeedBook 9629, Page 429NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded1/11/2022

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft1,496DeedBook 9535, Page 697NU CodeEstate / executor (10)Recorded2/11/2021

Property Built

Built

Year Built: 1883