Skip to content

114 41st StUnion City, NJ 07087

Built 1700

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Oct 5, 2011

Property Information

Block243
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-4U-H
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage2,508
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$276,800
36%
Improvement Value:$500,200
64%
Total Assessment$777,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,978+0.5%
2024$13,915+4.1%
2023$13,367+1.2%
2022$13,215+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft2,508DeedBook 8815, Page 247Recorded10/18/2011

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5026, Page 175

Property Built

Built

Year Built: 1700