Skip to content

4206 New York Ave(Unit C0002)Union City, NJ 07087

Built 1910

Last Sale Date
Apr 14, 2005

Property Information

Block246
Lot4
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class35
Description2BR-UNRENO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage689
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,800
56%
Improvement Value:$65,000
44%
Total Assessment$147,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,630+49.4%
2024$1,761+4.1%
2023$1,691+1.2%
2022$1,672+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$70,000

From:

To:

Sq Ft689DeedBook 7536, Page 57Recorded4/25/2005

Property Built

Built

Year Built: 1910