Skip to content

324 42nd StUnion City, NJ 07087

Built 1898

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Dec 11, 2015

Property Information

Block246
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2F-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage391
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,800
57%
Improvement Value:$136,000
43%
Total Assessment$316,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,952-25.0%
2024$6,605+4.3%
2023$6,331+1.2%
2022$6,258+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft391DeedBook 9106, Page 345Recorded3/15/2016

Property Sale

Sale
$165,000

From:

To:

Sq Ft782DeedBook 7281, Page 275Recorded5/12/2004

Property Built

Built

Year Built: 1898