Skip to content

4200-4202 New York AveUnion City, NJ 07087

Built 1910
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 13, 2012

Property Information

Block246
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3B-C-5U L.EST
Dwellings5
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$592,000
52%
Improvement Value:$537,900
48%
Total Assessment$1,129,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,720+13.8%
2024$17,329+4.1%
2023$16,646+1.2%
2022$16,456+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$222
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1910