Skip to content

211 43rd StUnion City, NJ 07087

Built 1898

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Sep 22, 2021

Property Information

Block247
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2B-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,112
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$276,800
47%
Improvement Value:$316,100
53%
Total Assessment$592,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,366-13.8%
2024$12,029-2.7%
2023$12,357+1.2%
2022$12,213+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft2,112DeedBook 9614, Page 122Recorded11/15/2021

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5449, Page 227

Property Built

Built

Year Built: 1898