Skip to content

910 19th StUnion City, NJ 07087

Built 1903

Owner
---
Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Oct 27, 2025

Property Information

Block105
Lot38
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description3F-4U-H
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage2,111
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$267,800
49%
Improvement Value:$279,200
51%
Total Assessment$547,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,551-28.5%
2024$11,963+4.3%
2023$11,468+1.2%
2022$11,334+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$550,000
Sq Ft2,111DeedBook 9940, Page 181Recorded11/6/2025

Property Sale

Sale
$162,000
DeedBook 5195, Page 346

Property Built

Built

Year Built: 1903