Skip to content

306 24th StUnion City, NJ 07087

Built 1898

Last Sale Price
$539,000
Last Sale Date
Jun 1, 2005

Property Information

Block139
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2B-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,148
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$297,500
43%
Improvement Value:$394,500
57%
Total Assessment$692,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,065-15.2%
2024$13,046+4.3%
2023$12,506+1.2%
2022$12,361+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$539,000

From:

To:

Sq Ft2,148DeedBook 7594, Page 84Recorded6/24/2005

Property Sale

Sale
$158,000
DeedBook 5006, Page 100

Property Built

Built

Year Built: 1898