Skip to content

4301-11 Bergenline AveUnion City, NJ 07087

Built 1928

Last Sale Date
Mar 10, 2025

Property Information

Block249
Lot30
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description4B-8C-32U-H
Dwellings32
Zoning---
Sq Footage1,040
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,240,000
40%
Improvement Value:$3,346,700
60%
Total Assessment$5,586,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$97,506-15.2%
2024$114,989+4.1%
2023$110,457+1.2%
2022$109,201+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1928