Skip to content

412 5th St(Unit C0001)Union City, NJ 07087

Built 2003

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Mar 2, 2021

Property Information

Block24
Lot27
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page?

Building Details

Building Class17
Description1BR/1BA
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage700
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$137,300
54%
Improvement Value:$117,800
46%
Total Assessment$255,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,566-11.1%
2024$5,136+4.1%
2023$4,933+1.2%
2022$4,877+6.6%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft700DeedBook 9554, Page 620Recorded4/26/2021

Property Sale

Sale
$207,000

From:

To:

Sq Ft700DeedBook 8597, Page 155Recorded8/27/2008

Property Sale

Sale
$530,000
DeedBook 8037, Page 280

Property Built

Built

Year Built: 2003