Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
404 43rd StUnion City, NJ 07087
Industrial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 10, 2014
Property Information
Block250
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---
Building Details
Building Class---
Description2F-C-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,650
Acreage0.06
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$312,500
47%
Improvement Value:$352,400
53%
Total Assessment$664,900
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $11,605 | -19.1% |
| 2024 | $14,346 | +4.1% |
| 2023 | $13,780 | +1.2% |
| 2022 | $13,624 | +2.8% |
Property History
No events match the selected filters.