Skip to content

4310 Bergenline AveUnion City, NJ 07087

Built 1910
Commercial

Last Sale Price
$670,000
Last Sale Date
Mar 19, 2004

Property Information

Block250
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3B-C-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,248
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$396,000
44%
Improvement Value:$504,100
56%
Total Assessment$900,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,710-18.4%
2024$19,243+4.1%
2023$18,485+1.2%
2022$18,274+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$670,000
DeedBook 7261, Page 100

Property Sale

Sale
$670,000

From:

To:

Sq Ft4,248DeedBook 7261, Page 100Recorded4/2/2004

Property Built

Built

Year Built: 1910