Skip to content

4318-20 Bergenline AveUnion City, NJ 07087

Built 1910
Commercial

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Jan 16, 2006

Property Information

Block250
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3B-C-8U-H
Dwellings8
Zoning---
Sq Footage10,150
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$560,000
31%
Improvement Value:$1,265,800
69%
Total Assessment$1,825,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$31,865-16.0%
2024$37,956+4.1%
2023$36,460+1.2%
2022$36,045+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,625,000

From:

To:

Sq Ft10,150DeedBook 7527, Page 212Recorded4/15/2005

Property Built

Built

Year Built: 1910