Skip to content

4428 Bergenline AveUnion City, NJ 07087

Commercial

Last Sale Price
$1,275,000
Last Sale Date
Jul 18, 2002

Property Information

Block256
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3B-C-H
Dwellings---
ZoningC
Sq Footage2,936
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$900,000
21%
Improvement Value:$3,382,200
79%
Total Assessment$4,282,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$74,739-21.0%
2024$94,562+4.1%
2023$90,836+1.2%
2022$89,802+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$1,275,000

From:

To:

DeedBook 6034, Page 10Recorded8/19/2002