Skip to content

201 45th St(Unit C0302)Union City, NJ 07087

Built 1925

Owner
---
Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Sep 16, 2025

Property Information

Block258
Lot13
QualifierC0302
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description2BR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage778
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$157,000
50%
Improvement Value:$155,500
50%
Total Assessment$312,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,794+99.2%
2024$2,406+4.1%
2023$2,312+0.0%
2022$2,312
Property History

Property Sale

Sale
$290,000
Sq Ft778DeedBook 9935, Page 609Recorded10/9/2025

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 8596, Page 108

Property Built

Built

Year Built: 1925