Skip to content

219 45th StUnion City, NJ 07087

Built 1900

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 9, 2025

Property Information

Block258
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description3B-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,354
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$232,500
36%
Improvement Value:$406,500
64%
Total Assessment$639,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,997-5.7%
2024$10,605+4.3%
2023$10,166+1.2%
2022$10,047+2.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$612,000

From:

To:

Sq Ft2,354DeedBook 9699, Page 585Recorded9/29/2022

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 5931, Page 205

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5508, Page 82

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5162, Page 251

Property Built

Built

Year Built: 1900