Skip to content

647 38th St(Unit C0201)Union City, NJ 07087

Built 2020

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Jun 29, 2020

Property Information

Block260
Lot37
QualifierC0201
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class39
Description3BR/2BA
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage2,640
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$147,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$147,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,515-5.2%
2024$2,652+4.1%
2023$2,548-66.3%
2022$7,557+0.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$400,000

From:

To:

Sq Ft2,640DeedBook 9496, Page 214NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded7/29/2020

Property Built

Built

Year Built: 2020