Skip to content

4501-05 Bergenline AveUnion City, NJ 07087

Last Sale Date
Mar 10, 2025

Property Information

Block265
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description4B-C-12U-H
Dwellings12
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$980,000
41%
Improvement Value:$1,414,700
59%
Total Assessment$2,394,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$41,796-2.4%
2024$42,822+4.1%
2023$41,134+1.2%
2022$40,667+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0