Skip to content

543 45th StUnion City, NJ 07087

Commercial

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Oct 31, 2016

Property Information

Block255
Lot45
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3B-C-MED OFFICE
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$525,000
23%
Improvement Value:$1,759,500
77%
Total Assessment$2,284,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$39,196-34.3%
2024$59,659+4.1%
2023$57,308-1.5%
2022$58,182+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$410,000
DeedBook 5922, Page 193