Skip to content

525 45th StUnion City, NJ 07087

Last Sale Date
Mar 10, 2025

Property Information

Block255
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2B-FUNERAL-GX

Assessment

Land Value:$1,437,500
53%
Improvement Value:$1,275,400
47%
Total Assessment$2,712,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$48,846-13.0%
2024$56,122+4.1%
2023$53,911+1.2%
2022$53,297+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0