Skip to content

4605-07 Bergenline AveUnion City, NJ 07087

Built 1930
Commercial

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Sep 3, 2003

Property Information

Block265
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2B-C-IU-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage3,500
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$432,000
47%
Improvement Value:$486,800
53%
Total Assessment$918,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,035-16.6%
2024$19,220+4.1%
2023$18,463+1.2%
2022$18,253+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$575,000

From:

To:

DeedBook 7124, Page 220Recorded9/8/2003

Property Built

Built

Year Built: 1930