Skip to content

228 47th StUnion City, NJ 07087

Built 1898

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 23, 2021

Property Information

Block277
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2F-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,206
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$281,300
51%
Improvement Value:$272,900
49%
Total Assessment$554,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,020+6.9%
2024$9,372+4.1%
2023$9,002+1.2%
2022$8,900+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

Sq Ft2,206DeedBook 8043, Page 129Recorded11/3/2006

Property Sale

Sale
$136,000
DeedBook 5311, Page 160

Property Built

Built

Year Built: 1898