Skip to content

210 47th StUnion City, NJ 07087

Built 1900

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Nov 3, 2016

Property Information

Block277
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-2U-H
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage1,812
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$301,400
44%
Improvement Value:$383,900
56%
Total Assessment$685,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,719-11.1%
2024$12,059+4.3%
2023$11,560+1.2%
2022$11,425+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$420,000

From:

To:

Sq Ft1,812DeedBook 9157, Page 921Recorded11/15/2016

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 4878, Page 139

Property Built

Built

Year Built: 1900