Skip to content

214 47th StUnion City, NJ 07087

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 15, 2005

Property Information

Block277
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-2U-H-AG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,793
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$301,400
44%
Improvement Value:$383,800
56%
Total Assessment$685,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,719-11.5%
2024$12,111+4.3%
2023$11,610+1.2%
2022$11,475+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$309,000

From:

To:

Sq Ft2,793DeedBook 7200, Page 22Recorded1/23/2004

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 5999, Page 323

Property Built

Built

Year Built: 1900