Skip to content

230 47th StUnion City, NJ 07087

Built 1898

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 22, 1996

Property Information

Block277
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,608
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$281,300
46%
Improvement Value:$328,100
54%
Total Assessment$609,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,532-4.1%
2024$9,937+4.3%
2023$9,526+1.2%
2022$9,415+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1898