Skip to content

221 48th StUnion City, NJ 07087

Built 1967

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Apr 17, 2002

Property Information

Block277
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-3U-H-AG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,178
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$291,600
40%
Improvement Value:$444,000
60%
Total Assessment$735,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,533-33.4%
2024$17,328+4.3%
2023$16,611+1.2%
2022$16,417+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook 5994, Page 10

Property Built

Built

Year Built: 1967