Skip to content

219 48th StUnion City, NJ 07087

Built 1967

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 13, 2024

Property Information

Block277
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-3U-H-AG
Dwellings3
ZoningR
Sq Footage2,320
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$291,600
42%
Improvement Value:$398,800
58%
Total Assessment$690,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,844-35.0%
2024$16,675+3.7%
2023$16,079+20.4%
2022$13,359+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 5201, Page 122

Property Sale

Sale
$82,500
DeedBook 5026, Page 114

Property Built

Built

Year Built: 1967