Skip to content

209 48th St(Unit C0102)Union City, NJ 07087

Built 1910

Last Sale Price
$65,000
Last Sale Date
Dec 30, 2014

Property Information

Block277
Lot31.01
QualifierC0102
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class35
Description1BR
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage445
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,300
60%
Improvement Value:$57,700
40%
Total Assessment$143,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,130-8.3%
2024$2,323+4.3%
2023$2,227+0.0%
2022$2,227
Property History

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 9017, Page 798

Property Built

Built

Year Built: 1910