Skip to content

209 48th St(Unit C0103)Union City, NJ 07087

Built 1910

Last Sale Price
$67,500
Last Sale Date
Oct 6, 2017

Property Information

Block277
Lot31.01
QualifierC0103
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class35
DescriptionSTUDIO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage233
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,800
62%
Improvement Value:$27,200
38%
Total Assessment$72,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,371+3.1%
2024$1,330+4.1%
2023$1,278+0.0%
2022$1,278
Property History

Property Sale

Sale
$67,500
DeedBook 9248, Page 701

Property Built

Built

Year Built: 1910