Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
143 48th StUnion City, NJ 07087
Commercial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 23, 2012
Property Information
Block278
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---
Building Details
Building Class---
Description3B-2U-C-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$300,000
38%
Improvement Value:$489,800
62%
Total Assessment$789,800
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $13,784 | -8.7% |
| 2024 | $15,092 | +4.1% |
| 2023 | $14,497 | +1.2% |
| 2022 | $14,332 | +2.8% |
Property History
No events match the selected filters.